Kontakt Mapa strony Strona główna
Rosyjski Niemiecki Angielski
Czym jest fusing?

2019-05-02

Szkło jest materiałem bardzo plastycznym, podlegającym dowolnemu formowaniu. Jedną z metod jego obróbki jest fusing, czyli innymi słowy: przetapianie szkła. Gdzie znajduje zastosowanie przetopione szkło i jak się je w ogóle przetapia? O tym właśnie będzie dzisiejszy wpis.

Przetapianie szkła

Fusing (z ang. fuse – stapiać) polega na przetapianiu i formowaniu szkła. Podczas tego procesu możliwe jest dodawanie różnych elementów szklanych. Dzięki przetapianiu szkła dany element może uzyskać nowe walory funkcjonalne lub artystyczne. Fusing odgrywa ogromną rolę w architekturze wnętrz i wzornictwie. Efekt przetapiania może być gotowym wyrobem, lecz równie często staje się elementem większej konstrukcji, łączonym z innymi materiałami. Dzięki fusingowi powstają m.in. ścianki działowe, balustrady, drzwi i lustra, ale też gadżety reklamowe, ozdobne elementy mebli, blaty, umywalki, wazony, lampy czy biżuteria.

Piece do gięcia szkła

Aby przetapiać i formować szkło niezbędne są specjalne piece do gięcia szkła. Wykonane one są z profili ze stali nierdzewnej i węglowej. Dobre piece oferują temperaturę pracy 950°C lub 700°C (w zależności od ich przeznaczenia) i sterowane są mikroprocesorowymi programatorami temperatury. Jeśli chodzi o ich budowę, to elementy grzejne są wyprodukowane z drutu oporowego w specjalnych rurach kwarcowych zawieszonych pod stropem, a izolację stanowią formowane ciśnieniowo twarde moduły izolacyjne WMI oraz prostki i włókno ceramiczne. Piece od dobrych producentów na ścianach bocznych posiadają wzierniki, a w pokrywie specjalne klapy przyspieszające studzenie. Piece do gięcia i fusingu pozwalają na dużą precyzję i powtarzalność, a co za tym idzie – umożliwiają masową produkcję ozdobnych, szklanych wyrobów. Piece mogą mieć różne wielkości, które przekładają się na wielkość uzyskiwanych wyrobów. Wyroby, po wychłodzeniu można dodatkowo polerować, ciąć czy grawerować, tak więc ograniczenia artystyczne w zasadzie nie istnieją.  Fusing postrzegany jest nie tylko jako technika szklarska, ale też jako rodzaj ekspresji artystycznej.


 
« powrót