Kontakt Mapa strony Strona główna
Rosyjski Niemiecki Angielski
Laminowanie szkła. Przebieg procesu

2019-06-13

 

Laminowanie to nowoczesny i efektywny sposób obrabiania materiałów szklanych. Warto rozważyć zlecenie takiej usługi profesjonalnej firmie. W ten sposób można zyskać bezpieczny i estetycznie wykonany wyrób o doskonałych właściwościach użytkowych. Gdzie sprawdza się szkło laminowane i co warto wiedzieć o samym procesie laminowania? Na czym on polega?

Szkło laminowane, czyli jakie?  

Proces laminowania szkła ma na celu wzmocnienie struktury materiału. W efekcie szkło, nawet po stłuczeniu, nie rozpada się na drobne elementy, które mogłyby stanowić zagrożenie dla zdrowia lub życia.

Bezpieczeństwo to jedno, ale laminowane szkło ma również atrakcyjne walory estetyczne. Laminowanie szkła dekoracyjnego stanowi bardzo modne rozwiązanie w nowoczesnym przemyśle szklarskim. W laminatach można stosować sporą ilość wzorów i grafik. Proces umożliwia również łączenie ze sobą kilku rodzajów szkieł, w tym luster. Typowa grubość finalnego laminatu wynosi około 8,5 mm.

Na czym polega laminowanie szkła?

Laminowanie szkła to odbywający się w specjalnym piecu proces łączenia ze sobą dwóch szklanych tafli za pomocą specjalnych folii, które umieszcza się pomiędzy nimi.
W piecu powstaje próżnia, która zapewnia trwałe przyleganie tafli do spajającej je folii.
W ten sposób zapobiega się powstawaniu pęcherzyków powietrza w laminacie.

Nawet w momencie rozbicia dwie połączone ze sobą specjalną folią warstwy szkła pozostają jednolitą płytą. Kawałki szkła trzymają się natomiast na spoiwie, które tworzy wewnętrzna folia. Najczęściej laminuje się szyby za pomocą folii PVB lub EVA. Z kolei folie do szyb zewnętrznych dodatkowo zawierają filtry UV.

Laminowanie w celach dekoracyjnych to proces, który minimalnie różni się od tradycyjnego laminowania. Wykonując taką pracę, między szybami umieszcza się dodatkowo wydruk z grafiką.

Wykorzystanie szkła laminowanego

Szkło laminowane stosuje się we wszystkich tych miejscach, w których może dojść do niebezpiecznych sytuacji wywołanych pęknięciem szyby. Mowa tu więc o wszystkich obiektach publicznych, takich jak biurowce, urzędy, hotele itd.

Takie wyroby są też oczywiście wykorzystywane w celach dekoracyjnych. Można je układać na ścianach wind, montować na zewnątrz szaf oraz wykonywać z nich ozdobne balustrady. Możliwości wykorzystania szkła laminowanego są bardzo szerokie i uzależnione od indywidulanych preferencji nabywcy.

 


 
« powrót