Kontakt Mapa strony Strona główna
Rosyjski Niemiecki Angielski
Na czym polega hartowanie szkła?

2019-04-01

Większość z nas słyszała o szkle hartowanym. Zdajemy sobie sprawę, że jest ono bardziej wytrzymałe niż zwykłe, jednak nie wiemy o nim wiele więcej. Czym w zasadzie jest sam proces hartowania i co dzięki niemu można osiągnąć? Przekonajmy się!

Proces hartowania

Hartowanie szkła polega na nagrzaniu go do bardzo wysokiej temperatury (630-640 °C), czyli tzw. temperatury mięknięcia. Następnie szkło gwałtownie oziębia się strumieniem zimnego, sprężonego powietrza. Trwa to kilka sekund. Później szkło powoli ostyga do temperatury pokojowej. Dzięki tym procesom w szkle powstają naprężenia ściskająco - rozprężające, które znacznie podwyższają wytrzymałość szkła. Jest ono do 3x bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, niż zwykłe szło. To jednak nie wszystko. Hartowanie szkła sprawia, że zwiększa się też jego odporność termiczna (do 4x większa niż w zwykłym szkle). Kolejną ważną cechą, jaką szkło uzyskuje przez hartowanie, jest to, że jest o wiele bezpieczniejsze w użytkowaniu. W przypadku uszkodzenia rozpada się ono na drobne kawałki, dzięki czemu ryzyko skaleczenie jest o wiele mniejsze, niż w przypadku zwykłego szkła, z którego po rozbiciu zawsze zostają spore, bardzo ostre elementy. Każde zahartowane szkło ma też dokładnie obrobione krawędzie, a to z kolei oznacza, że bezpiecznie można trzymać je w dłoniach.

Zastosowanie szkła hartowanego

Ze względu na wyżej wymienione właściwości szkło hartowane znajduje wiele zastosowań w różnych branżach. Często używają go architekci w swoich projektach budynków. Zastosowanie dużych przeszkleń poprawia doświetlenie wnętrz, komfort jego użytkowników, a także zmniejsza zużycie prądu. Szkło hartowane jest używane do tworzenia witryn sklepowych i pasaży w galeriach handlowych. Buduje się z niego również ciągi komunikacyjne. Szkło hartowane jest często używane w wyposażeniu wnętrz do produkcji drzwi, kabin prysznicowych, półek, frontów meblowych i blatów. Stosuje się je także w branży motoryzacyjnej do produkcji szyb samochodowych.


 
« powrót