Kontakt Mapa strony Strona główna
Rosyjski Niemiecki Angielski
Do czego służą wanny hartownicze?

2019-05-13

W zakładach zajmujących się obróbką cieplną poza piecami znajdują się też zazwyczaj profesjonalne wanny hartownicze. Mogą one mieć formę prostych pojemników, ale też zaawansowanych stanowisk. Do czego służy wanna hartownicza i jak ją wybrać?

Wanna hartownicza: zastosowanie

Wanny hartownicze służą do chłodzenia przedmiotów obrabianych cieplnie. Mają zazwyczaj postać metalowych zbiorników ze środkiem chłodzącym. Często wyposaża się je w płaszcz wodny lub wężownicę, które zapobiegają silnemu nagrzewaniu się środka chłodzącego. Ustawienie wanny w stosunku do pieca zależne jest od wielkości pieców i warunków całego procesu technologicznego. W przypadku pieców o powierzchni spodu wynoszącej mniej niż 1 m2 wanna powinna znajdować się bliżej niż 1 m. Przy piecach o powierzchni do 3 m2  wanna powinna znajdować się w odległości do 3 m. Jednak wcześniej wspomniane warunki procesu technologicznego mogą wymagać, aby odległość ta była jak najmniejsza. Praca przy wannie hartowniczej wymaga znajomości ogólnych przepisów BHP i tych, określonych przez dany wydział obróbki cieplnej.

Dobór wanny hartowniczej

Jak już było wcześniej wspomniane, wanny hartownicze mogą mieć różne parametry i właściwości. Każdy zakład dobiera je indywidualnie, w zależności od przeprowadzanych procesów technologicznych. Wanna może być przystosowana do stosowania różnego rodzaju cieczy oziębiającej, np. wody, oleju lub polimeru. Dobiera się ją też pod kątem wielkości obszaru roboczego. Pojemność wanny określana jest na podstawie ciężaru hartowanych detali, częstotliwości hartowania, maksymalnej temperatury hartowana i dopuszczalnego wzrostu temperatury cieczy po hartowaniu. To jednak nie wszystko. Należy również wziąć pod uwagę sposób załadunku detalu do wanny i sposób jej posadowienia. Należy też pamiętać o takich rzeczach jak wymagania dla układu wentylacji, a także ewentualne podgrzewanie i chłodzenie medium. Dobór wanny należy skonsultować z doświadczonym producentem pieców i innych urządzeń dla laboratoriów i przemysłu metalowego, który pomoże znaleźć najlepsze rozwiązanie dla danej firmy.


 
« powrót