Kontakt Mapa strony Strona główna
Rosyjski Niemiecki Angielski
Co warto wiedzieć o piecach retortowych?

2020-02-04

piec retortowy

 Piece retorowe, czyli kotły wyposażone w specjalny podajnik i zasobnik na paliwo, są jednymi z najpopularniejszych na polskim rynku. Stanowią kompromis – zarówno pod względem finansowym, jak i wygody – między tradycyjnymi piecami zasypowymi a   ogrzewaniem gazowym.

 Dzięki bezresztowemu palenisku, spala się tylko taką porcję węgla, jaka jest niezbędna do uzyskania wskazanej przez nas temperatury, co znacznie redukuje ilość dymu i zanieczyszczeń emitowanych do środowiska.

 W piecach retorowych występują ślimakowe lub tłokowe (szufladowe) podajniki paliwa. Podajnik ślimakowy jest napędzany silnikiem elektrycznym i najlepiej spala eko-groszek – węgiel kamienny o ziarnach wielkości od 5 do 25 mm, który uznawany jest za   paliwo ekologiczne, ponieważ w jego spalinach i popiele jest niska zawartość siarki i dwutlenku siarki. Podajniki tłokowe są przeznaczone do spalania miału węglowego, ale sprawdzą się też przy spalaniu większych kawałków węgla, peletów drzewnych i   brykietów. 

Jak działa piec retorowy?

 Motoreduktor napędza podajnik, który najpierw zsypuje paliwo ze zbiornika, a następnie dostarcza je do paleniska od dołu, jednocześnie usuwając z niego popiół powstały w wyniku spalenia wcześniejszej porcji. Paliwo w kotłach tłokowych zostaje dostarczone do   komory spalania porcjami – po spaleniu jednej, tłok wpycha na ruszt kolejną. Ruchy te wykonywane są w takiej częstotliwości, aby piec nie przestał funkcjonować, gdyż mogłoby to spowodować konieczność ponownego rozpalenia pieca.

 Powietrze niezbędne do procesu spalania dostarczane jest przez wentylator, którego intensywność dostosowana jest do prędkości funkcjonowania podajnika. Jest to regulowane elektronicznie, poprzez współpracę z czujnikami temperatury, znajdującymi się na   zewnątrz budynku – w przypadku regulacji pogodowej, lub wewnątrz – w przypadku regulacji pokojowej.

 Piec retorowy pozwala na utrzymanie ciepła przez kilka dni (przy umiarkowanych temperaturach) lub kilka godzin (w trakcie mrozów), a przy stosowaniu odpowiedniego materiału opałowego wysokiej jakości, zapewniona jest trwałość i   bezpieczeństwo użytkowania.


 
« powrót