Kontakt Mapa strony Strona główna
Rosyjski Niemiecki Angielski
Parametry techniczne pieców rurowych

2020-10-20

Piece rurowe składają się z przeponowego wymiennika ciepła i wiązki rur o określonych parametrach. Są one dostosowane do procesu, który ma zachodzić w danym piecu. Najczęściej piece rurowe wykorzystuje się w przemyśle chemicznym, petrochemicznym oraz w laboratoriach. Istnieje też specjalna odmiana pieców rurowych z rurkami Perkinsa, które są stosowane w piekarniach. Cechą wspólną wszystkich tego typu maszyn jest ich budowa, różnią je parametry techniczne.

 

 

 

 

Skąd taka popularność?

 

Piece rurowe są bardzo popularnymi urządzeniami do obróbki cieplnej. Ich głównymi zaletami są wysoka sprawność i trwała budowa. Dodatkowym atutem jest automatyczna kontrola oraz możliwość regulowania współczynnika nadmiaru powietrza do spalania. Wymienniki ciepła z różnych materiałów pozwalają na dostosowanie sprzętu do potrzeb klienta. Dzięki temu zwiększa się zakres zastosowania tego typu urządzeń.

 

Parametry techniczne pieców rurowych

 

W zależności od miejsca wykorzystania, piece rurowe różnią się budową i funkcją. Mają też różny wygląd i wielkość, ale ogólna zasada działania jest zbliżona. Wszystkie piece rurowe składają się z sekcji radiacyjnej i konwekcyjnej. Posiadają cylindryczny płaszcz z cienkościennymi rurkami. To właśnie rurki, a dokładniej ich powierzchnia, są miejscem wymiany ciepła. W piecach stosowanych w piekarniach są to specjalne rurki Perkinsa. Zakłady specjalizujące się w produkcji pieców rurowych oferują różnego typu urządzenia, o zróżnicowanych parametrach grzewczych. Zaletą ich budowy jest możliwość osiągania i utrzymywania takiej samej temperatury w całym przekroju lub jej różnicowanie w konkretnych miejscach. Wszystko zależy od długości komory oraz od potrzeb technologicznych procesu. Firma Czylok posiada w swojej ofercie piece z komorą mocowaną na statywie oraz modele z komorami pionowymi i poziomymi. Mogą być one wyposażone w jedną strefę, ale dostępne są również w wersjach wielostrefowych. Takie rozwiązanie umożliwia uzyskiwanie różnych temperatur w poszczególnych obszarach komory. Piece rurowe mogą się także różnić materiałem, z którego wykonane są reaktory. Na rynku dostępne są modele z reaktorami ceramicznymi, stalowymi oraz kwarcowymi. Możliwość uzyskiwania bardzo wysokich temperatur w piecach rurowych sprawia, że można je zastosować w wielu różnych procesach technologicznych.

Ze względu na dużą różnorodność modeli pieców rurowych, przed zakupem konkretnego warto skonsultować się ze specjalistami. Pozwoli to na dobranie odpowiedniego typu do konkretnego zastosowania w firmie.


 
« powrót