Kontakt Mapa strony Strona główna
Rosyjski Niemiecki Angielski
Piece obrotowe w praktyce

2020-12-15

Prace laboratoryjne wymagają profesjonalnego i niezawodnego sprzętu. Część badań, doświadczeń i testów wykonuje się w specjalistycznych piecach. Istotne jest, aby próbki poddawane były badaniu w bezpiecznym i neutralnym środowisku. Do przeprowadzenia tego typu analiz bardzo często wymagane jest działanie wysokiej temperatury, gdzie szczególnie przydatne okazują się piece rurowe obrotowe.

Doświadczenia badawcze i testy wykonywane w placówkach badawczych czy edukacyjnych wymagają przestrzegania wszystkich norm i zasad bezpieczeństwa oraz pracy na wysokiej jakości sprzęcie. Dlatego wybór odpowiedniego producenta pieców laboratoryjnych jest niezmiernie ważny, podobnie jak sprawdzenie jakości i atestów zakupionego pieca. Dzięki temu uchronimy próbki przed zanieczyszczeniem lub błędnymi wynikami testów, a prace będą wykonywane zgodnie z zasadami BHP.

 

Działanie temperaturą- dlaczego jest konieczne?

 

Analizy właściwości i sposobu reakcji na czynniki zewnętrzne niektórych materiałów i substancji wymaga przeprowadzenia testów w warunkach laboratoryjnych. Część z tych doświadczeń dotyczy tego, jak badany materiał zachowa się podczas jego ogrzewania lub spalania. Działanie wysoką temperaturą pozwoli sprawdzić, czy zachodzą jakieś zmiany w wyglądzie, wytrzymałości i strukturze badanych próbek i jak duże oraz istotne są te zmiany. Piec przydaje się bardzo często, jeśli chcemy sprawdzić, czy działanie wysoką temperaturą lub spalanie produktu przyczynia się do wydzielania szkodliwych, lub niebezpiecznych substancji. Procesy termiczne pozwalają, więc ocenić czy dany materiał nadaje się do wykorzystania w określonej sytuacji, jest bezpieczny dla użytkowania przez człowieka oraz dla środowiska i czy można go wykorzystać do produkcji różnych elementów. Użycie pieca może mieć wartość edukacyjną i przydać się podczas nauki w placówkach oświatowych jak uniwersytety czy politechniki, gdzie studenci mogą bezpośrednio przekonać się, jaki efekt da prowadzony przez nich eksperyment. Urządzeniem, które może pomóc przeprowadzać tego typu doświadczenia, jest piec laboratoryjny. Wybór konkretnego modelu dostosowujemy do potrzeb danej branży lub instytucji. Dużym zainteresowaniem cieszą się piece obrotowe, które wykorzystywane są do testów, w których próbkę przesuwa się w trakcie badania i jest ona krótko rozgrzewana.

 

Rurowy piec obrotowy- co to takiego?

 

Piece laboratoryjne pozwalają na uzyskanie różnej temperatury w jednej lub wielu komorach. Rurowe piece obrotowe, dzięki możliwości przechylania, ułatwiają szybsze uzyskanie docelowej temperatury. Próbkę umieszcza się na jednym końcu rury i gdy ta przesuwa się w jej wnętrzu, jest stopniowo ogrzewana. Po wszystkim wypada przez dolny odcinek rury. Największą zaletą tego typu pieców oraz ich przewagą jest to, że w centralnej ich części panuje stała temperatura. Stąd mamy pewność, że każda próbka poddawana jest działaniu takich samych czynników. Czas, jaki jest potrzebny do obróbki, zależy od prędkości obrotowej i rozmiaru rury zamontowanej w piecu, a także od stopnia jego nachylenia podczas eksperymentu. Dużo zależy również od samej próbki, która jest badana i jej właściwości, które chcemy zbadać. Niektóre modele mogą współpracować ze specjalnymi głowicami, które umożliwiają testowanie próbek w próżni lub w środowisku wypełnionym specjalnymi gazami ochronnymi. Sam piec wyposażony jest w wysokiej jakości elementy grzejne, przełączniki bezpieczeństwa i sprawne uszczelnienie.


 
« powrót