Kontakt Mapa strony Strona główna
Rosyjski Niemiecki Angielski
Przetapianie metali przy pomocy pieca tyglowego

2020-08-04

Urządzenie, jakim jest piec tyglowy, to rodzaj pieca działającego zarówno na prąd elektryczny, jak i na paliwa w postaci na przykład gazu lub oleju, który wyposażony jest w specjalnie nagrzewający się tygiel. Piece te stosuje się zazwyczaj w odlewnictwie oraz przemyśle jubilerskim w celach roztapiania różnego rodzaju metali, z których następnie wytwarzane są na przykład popiersia lub biżuteria. Zasada działania tego urządzenia jest bardzo prosta, ponieważ materiał, który chcemy przetopić (np. złoto, srebro lub cynę) wkładany jest do specjalnego żaroodpornego pojemnika zwanego tyglem, który po uruchomieniu pieca przejmie ciepło pochodzące z prądu lub paliwa i tym samym doprowadza do stopniowego stapiania się metalowego surowca.

 

Gdzie i w jakim celu stosuje się piece tyglowe?

 

Tak jak już wspomnieliśmy o tym wcześniej, piece tyglowe stosuje się wszędzie tam, gdzie niezbędne są procesy związane z przetapianiem metali lub wytwarzaniem ich stopów. Jeżeli chodzi o metale, jakie zazwyczaj są przetapiane w taki sposób, to należy wymienić tutaj przede wszystkim różnego typu metale nieżelazne takie jak cyna, miedź, aluminium, złoto czy srebro oraz ich stopy w postaci mosiądzu, oraz brązu. Oczywiście nie są to wszystkie typy metali, jakie możemy przetopić dzięki piecom tyglowym, jednak należy także wspomnieć, iż ze względu na stosunkowo małe rozmiary tych urządzeń są one stosowane nie tylko w warunkach przemysłowych, ale także i do mniejszych prac, które wykonujemy w domu.

Pieców tyglowych używa się przede wszystkim w przemyśle jubilerskim, gdzie najczęściej przetopom ulega złoto oraz srebro, z których jubiler ma możliwość utworzenia bardzo wysokiej jakości łańcuszków, pierścionków, kolczyków oraz innej biżuterii, którą na co dzień noszą zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Oczywiście jeżeli chodzi o przemysł jubilerski, to w taki sposób możemy przetopić również wcześniej wymienione produkty i utworzyć z nich jedną sztabkę złota lub srebra. Piece tyglowe możemy zastosować także w celu wytworzenia z przetopionego metalu różnego rodzaju figurek czy też narzędzi, a także wykorzystać przy produkcji różnych stopów metali, które służą nam później do innych procesów technologicznych (przy użyciu specjalnych form przeznaczonych właśnie do tego typu prac).


 
« powrót