Kontakt Mapa strony Strona główna
Rosyjski Niemiecki Angielski
Zasady działania pieców próżniowych

2019-12-02

Piec próżniowy to najczęściej używany rodzaj pieca w przemyśle. Jest na tyle uniwersalnym rozwiązaniem, że używany jest nie w jednej dziedzinie przemysłu, ale kilku, do procesów, które odbywają się w wysokich temperaturach. Najczęściej jednak stosuje się je we wszelkich pracach związanych z obróbką cieplną.

 

Jak działa piec próżniowy?

 

Procesy technologiczne z wykorzystaniem wysokich temperatur muszą zachodzić w odpowiednich warunkach. Piec próżniowy jest w stanie to zagwarantować, gdyż próżnia, w którą został wyposażony, tworzy parasol ochronny nad ogrzewanymi elementami. Największym zagrożeniem dla nich jest powietrze. Dlatego utrzymywana próżnia jest największą zaletą tego rodzaju pieców. Do jego ogrzewania najczęściej używa się grafitowe, elektryczne elementy oporowe lub tworzywa ceramiczne czy metale. Rozwój technologiczny pozwolił na uczynienie procesów zachodzących w piecach próżniowych bardziej energooszczędnymi. Stało się to za sprawą wyższej temperatury i dokładniejszych pomiarów ciśnienia.

 

Rodzaje pieców próżniowych

 

Do najczęściej stosowany pieców próżniowych zalicza się:

  • piec do obróbki cieplnej niskotemperaturowej - najpopularniejsze rodzaje to oporowy i indukcyjny. Natomiast najnowszy rodzaj to piec elektrostatyczny;
  • piec do obróbki cieplnej średnio-temperaturowej - najrzadziej stosowany, najniższa temperatura to 700°C, a maksymalna temperatura do 1000°C;
  • piec do obróbki cieplnej wysoko-temperaturowej - stosowany tylko w połączeniu z zimną komorą. Kiedyś najpopularniejsze były piece wgłębne o maksymalnej masie wsadu od 22 kg do 1800 kg, a teraz buduje się piece komorowe z maksymalną masą wsadu od 11 kg do 545 kg.

 

Główny cel, który spełniać ma piec próżniowy, to nawęglanie próżniowe, azotowanie próżniowe i azotowanie jonowe. Te procesy są niezbędne w przemyśle obróbki technicznej. Dzięki nim tworzone elementy zyskują niebywałą trwałość. 


 
« powrót